Lužická jezera

Stránky Lužická jezera:      http://www.lausitzerseenland.de/cz/

Turistická mapa ke stažení: http://www.lausitzerseenland.de/visioncontent/mediendatenbank/110505150118.pdf   

Galerie Expedice Apalucha: DE Lužická jezera   

Na přelomu měsíců srpna a září jsme navštívili Lužická jezera v oblasti bývalého východního německa, dnes známého Saska. Příroda stvořená největším rekultivačním projektem v Evropě nám vzala dech. Více jak tucet nových jezer a neobvyklá krajina v proměně na turistický a přírodní ráj to je Lužická jezerní krajina.

    Kdo chce být ve svém volném čase aktivní a přitom hledá rozmanitost a zábavu, ten zcela určitě při té mnohostranné a pestré nabídce v Lužické jezerní krajině najde to, co hledá. 

    Největší staveniště krajinářských úprav v Evropě byla po deset let jevištěm pro projekty IBA Lausitz. Doprovázela sanační proces a tím i přeměnu hnědouhelného revíru v oblasti lužických jezer Lausitzer Seeland a uvedla do života 30 perpektivních projektů – Znovudobití krajiny. I když nejsou ještě všechny jezera napuštěny a dokončeny, v roce 2010 se projekty dostaly do finále.

Olbersdorfer See                                    Olbersdorfer-See.comOlbersdorfer See

První navštívené jezero nepatří mezi Lužická jezera, nebo alespoň myslím. Je to Olbersdorfer See, které se nachází jen pár kilometrů od českých hranic, kousek od města Zittaw (Žitava). Společné má však zrození, jelikož vzniklo přeměnou zavřeného lomu a vrácení do lépe jak původního stavu. Nejvíce nás opravdu překvapila příroda vytvořená člověkem, s citem pro rovnováhu a vracející se faunu v této oblasti. Je to opravdu velkolepé dílo, které po několik let vytvářilo a ještě vytváří tisíce pracovních míst, přeměnilo měsíční krajinu v turisticky atraktivní destinaci.

Vodní plocha:  0,6 km2

Maximální hloubka: 40 m

Úložný prostor zásoby vody: 6 mil. m3

See Camp

U Olbersdorfer See jsme byli ubytováni v See Campu který je na velice vysoké úrovni. Za sociální zázemí by se nemusel stydět ledajaký hotel a překvapilo nás i dobré pokrytí plochy kempu bezdrátovým internetem. Cena byla 22 EUR za 2 osoby, obytné auto, psa a den. Novinkou pro nás byl dobíjecí čip, který byl na bránu při vjezdu, vchod na sociální zařízení, kuchyňku a dokonce na automat na kávu. Kemp se nachází skoro na břehu jezera u velké písčité pláže. Kolem jezera vede cyklostezka s bezpočtem hezkých vyhlídkových míst.

Berzdorfer See

Berzdorfer See

Další navštívené jezero se jmenuje Berzdorfer See. Tento projekt není ještě dokončený, jezero se napouští šest let a do konečného stavu hladiny chybí ještě asi 2 m. Kolem jezera je krásná cyklostezka dlouhá 18 km. Ostatní infrastruktura ještě není dobudována. ( info z léta 2011) V plánu jsou kempy, jacht kluby, přístaviště a písčité pláže. Koupání je zakázáno, ale tolerováno. Jezero bude čtyřikrát větší než naše Máchovo jezero. Nachází se u města Görlitz.

Vodní plocha:  10 km2

Maximální hloubka: 70 m

Úložný prostor zásoby vody: 340 mil. m3

Bärwalder See

Bärwarlder See

http://www.baerwalder-see.eu

Bärwalder See patří mezi nejvzácnější klenoty dokončující rekultivace. Cyklostezky jsou kolem celého jezera a kvalitní povrch umožňuje užívat si jízdu i na kolečkových bruslích. Voda v jezeře je průzračně čistá s velkým počtem vodních rostlin. Okolí jezera je ekologicky upraveno a dokončeno. Nachází se u města Boxberg

Vodní plocha:  13 km2

Maximální hloubka: 50 m

Úložný prostor zásoby vody: 174 mil. m3

Bearwalder See

Zde jsme byli ubytováni v kempu Hipocampus přímo na břehu jezera u velké mariny, kde byly zakotveny jachty, katamarany a záchranářské lodě. Kemp byl dost drahý ( 31 EUR) a oproti konkurenci se slabým sociálním a kempovým zázemím.

Dreiweiberner See

Greiweiberner See

   Dreiweiberner See se nachází u města Lohsa v Horní Lužici (Sasko) a bylo vytvořeno zaplavením hnědouhelného dolu “ Tři ženy“. Toto jezero se napouštělo osm let a dnes nabízí turistům mnoho zábavy a aktivního odpočinku. Krásné písčité pláže na jižní straně jezera a ostaní se ještě plánují. Ve vodě již dnes žije a úspěšně roumnožuje na 16 různých druhů ryb. Některé vybrané oblasti byly vyhrazeny pro sportovní rybaření.

Vodní pllocha: 286 ha

Max hloubka: 37 m

Úložný prostor zásoby vody: 35 mil. m3

STPL

      STPL Camping & Caravanparadies

   Na jezeře Dreiweiberner See jsme byli ubytováni na STPLatzu přímo u vody. Cena je 10 EUR, elektrika, záchod v ceně. Servis karavanu přímo v místě. Krásné stání s výhledem přes celé jezero. Přímo u cyklostezky, která vede kolem jezra a měří přes 8 km.

Geierswalder See                                            www.GeierswalderSee    

Geieswalder See

Kolem tohoto jezera jsme jen projížděli a byli jsme na hezké procházce. Jezero ještě není kompletně dopuštěné, ale veškeré služby a turistické atrakce jsou již hotovy. Kolem jezera je několik kempů, půjčoven lodí, plachetnic a jiných vodních pomůcek.

Geieswalder See

Zajímavostí jezera jsou plovoucí „Sestra domy“ s přístavištěm  na jižním břehu jezera.  Plovoucí dům o velikosti 97 m² a nabízí dovolenou na dvě paluby. Ve spodní palubě domu je jídelna, otevřená kuchyně a koupelna s vanou, sprchovým koutem a WC. Obývací pokoj a ložnice je nahoře v domě.

Senftenberg See

Senftenberg See
Senftenberg See

Jezero bylo založeno v roce 1973 a vzniklo jako ostatní zaplavením a rekultivací hnědouhelného dolu Niemtsch. Délka pobřeží je neuvěřitelných 17 km a z toho je 7 km využíváno jako pláže. Senftenberg See leží u stejnojmeného města a vyznačuje se vysokou kvalitou vody s velkou viditelností až do 5 m hloubky. V jezeře žije mnoho druhů ryb a sportovní rybaření je povoleno. Uprostřed jezara je 900 hektarů velký ostrov, který je pod přísnou ochranou a vstup je na něj zakázán.

Senftenberg See

Talsperre Spremberg

SpreeCamp

Tam

Pár dní u jezera Talsperre Spremberg jsme strávili v příjemném kempu SpreeCamp, který se nachází přímo na břehu v zalesněném stiném prostředí. Elektrické přípojky i s vodou přímo na parcele a sociální zázemí na vysoké úrovni.

Spree camp

Toto je jen stručný výtah z jezer, které jsme navštívili a viděli. Ani nevíme, kolik je opravdu Lužických jezer, ale jsou to desítky a určitě stojí za návštěvu a prozkoumání.  

de
Patrik

Miluji motorky a cestování. Snažím se projet a zjistit co nejvíc informací ze všech míst co navštívím.

Patrik

Miluji motorky a cestování. Snažím se projet a zjistit co nejvíc informací ze všech míst co navštívím.

Doporučené články