Projekt Jawa Stadion

V televizi už toho moc nedávají, a tak si Apalušácí našli nového koníčka. Strašně dlouho junior chtěl renovovat auta. Naštěstí ho to brzy opustilo, ale touha po vrtání v motorech se držela. Dvě motorky v garáži donutilo oba apalušáky k rozhlížení pomůcky pro servisování motorek doma. Nakonec za celkem slušné peníze si junior koupil zvedací plošinu pro motorky. Hned po koupi bylo celkem zřejmé, kam se vše stáčí. Poté co byla zvedací plošina doma, tak junior šel s barvou ven. Přiznal se o zájem staré Jawy na renovaci. Původně chtěl panelku, nebo kývačku. Bohužel finanční stránka mu to neumožnila. V jeden okamžik si předseda vzpomněl na mopedy Jawa. Našli jsme si Jawu Stadion S22.

No a zanedlouho jsme ji měli na zvedáku. Stadion z Příbramy s motorem o 50 ccm, jednoduchý rám a zelená barva.

Stadion S22

Je úžasné jak naprostý “vrak“ dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Pro upřesnění s tím vrakem jsme nebyli daleko od pravdy. Na motorce doslova nic nefunguje. Světla nesvítí, brzdy nejsou, tachometr je zaseknutý, rozeta je odtrhnutá a bovdeny jsou všechny zlomené.

Celou renovaci jsme rozfázovali:

  1. zprovoznění
  2. motor
  3. rozebrání
  4. přestříkání
  5. kompletace
  6. Ježdění

Pár večerů jsme na něm strávili a několik bovdenů jsme trochu přizpůsobili k používání. Dokoupili dekompresor a také hlavní stojánek. Starý dobrý M2T a samozřejmě aditiva do bezolovnatých benzínů. Na aukru jsme koupili pár doplňků. Jako první přišla instalace hlavního stojanu. Velmi silná pružina a čep, který měl vést pružinou šel velmi těžce prostrčit. Musel být sundán výfuk pro lepší přístup. Po dvou hodinách je zvládnuto.

Prodejce tvrdil, že motor je v dobrém stavu, ale nebyl zde karburátor, takže jsme to nevěděli přesně. Ten jsme sehnali o několik dní později. Namontovali jsme karburátor a dekompresor, opravili magneto a namíchali si benzín. Zde můžete vidět jedno z našich prvních startů motorky. Bůh ví kolik let motorka nejela.

Jak je vidět a i slyšet motor jede. Udivilo nás, že tak rychle, ale problém je v nenastaveném karburátoru, který musíme seštelovat. Takže prozatím je fáze 1 z jedné části splněna. Ještě sehnat brzdy a trochu zprovoznit řazení a už by mohla jezdit. Další po brzdách bude sundání motoru a jeho rozebírání a čištění a různé práce s ním.

Ani nevíme kolik práce nás čeká, ale těšíme se na ní.