Aby jsme v kempu a v širokém okolí byli stále mobilní, pořídili jsme si pořádné přibližovadlo.
Maxiskútr
Mnoho lidí si představí známý italský skútr Piaggio Vespa. Jako první masově vyráběný skútr, který ukázal nový trend jednostopých vozidel. Vespa byla vyráběna s manuálním řažením a v 90. letech bylo nahrazeno variátorem. Dnes tento pojem není přesný, jelikož se skútr rozdělil na dvě odvětví. Skútr a maxiskútr. Skútr je např. zmíněná Vespa. Lehký, dobře ovladatelný, malá spotřeba, neboli motorka do města. Maxiskútr je dnes pojem plnohodnotné „motorky“. Je objemově a hmotnostně srovnatelná s ostatními motorkami. Rychlý, komfortní a menší spotřeba. Nespornou výhodu maxiskútru je ochrana řidiče oproti nepřízní počasí. Máte chráněné nohy při pádu a řazení vůbec řešit nemusíte.
Roku 1909 Michio Suzuki zakládá firmu Suzuki Loom Works v pobřežním městečku Hamamutso. Ta se zaměřila na výrobu tkalcovských stavů pro japonský hedvábný průmysl. Pro úspěšnost podniku se rozhodli rozšířit svou činnost a to na základě poptávky trhu, v roce 1937 rozšířili projekt o výrobu aut. Po 2. světové válce se přijali výzvu na výrobu jednostopých vozidel. Roku 1952 Suzuki vytvořila první motocykl Power Free, dvoutaktní motor o objemu 36 cm3. V roce 1954 fa vyráběla 6000 motocyklů měsíčně. V té době se společnost přejmenovala na Suzuki Motor Co., Ltd. V dnešní době Suzuki vyrábí přes 2 milióny motorek ročně a stává se jedním ze čtyř japonských velikánů výrobců motocyklů. Nabízí silniční, terénní i závodní motocykly, terénní čtyřkolky ATV a lodní motory. Suzuki se stává se největším výrobcem automobilů na trhu. Mezi jedním z nich je i Suzuki Burgman.
Čtyřdobý kapalinou chlazený jednoválec o obsahu 400 cm3, výkonu 25 kw a točivým momentem 36 Nm. Startér je elektrický. Maximální rychlost je 160 km/h. Převodovka je automatická, sekundární převod je variátorem. Nádrž na 13,5 l, to se spotřebou 4,2l/100 km umožňuje ujet skoro 300 km. Rozměry motorky (délka/šířka/výška v mm) 2270/760/1385. Rozvor kol 1585 mm. Světlá výška 125 mm. Sedlo ve výšce 710 mm. Hmotnost pouhých 200 kg. Páteřový rám z ocele. Kola jsou průměrná. Přední kolo disponuje dvoukotoučovou brzdou a pneumatikou R14. Zadní kolo je opatřeno pouze jednoduchou kotoučovou brzdou a pneumatikou R13. Odpružení předního kola – teleskopická vidlice, vinutá pružina a olejový tlumič. Odpružení zadního kola – kyvná vidlice s centrální pružicí a tlumicí jednotkou, vinutá pružina a olejový tlumič. Zdvih obou odpružení je 100 mm. Motorka má na obou kolech ABS a splňuje normu Euro 3.
To, že motorka je cestovní vás přesvědčí úložné prostory. U řídítek naleznete 2 přihrádky na drobnosti a pod kokpitem je jedna velká přihrádka na rukavice, v ní nalezneme zásuvku na 12 V. Pod sedlem nalezneme ohromný prostor skoro 62 litrů, kde uschováme 2 integrální helmy. S možností dokoupení horního kufru a bočních kufrů.
Skútr do města i na cestování. Výborný prostředek na projížďky po venkově. Perfektně ovladatelný, vyvážený a lehoučký. Těžiště je dost nízko díky nádrži umístěné blízko podlahy. Zrychlení je jako v raketoplánu, na semaforech vám nebude nikdo stačit. Plynulý převod variátoru hodně dopomáhá komfortu na motorce. Variátor příjemné vyrovnává kopce podle potřeby a zatížení. Sedlo je měkoučké a nízké, takže jakmile stojíte u semaforu nemáte nohy natáhnuté. Ohromná výhoda jsou podlážky pod nohy, které v případě delší doby strávené na motocyklu umožňujou natáhnout nohy.
Zase musíte brát, že je to skútr a ty disponují několika nevýhodami. Malá kola, méně tuhý rám. Takže po českých silnicích je to trošku divoké. Ale pak si najdete příjemnou silnici a je vám úplně jedno jestli to trošku škobrtá, prostě jedete a užíváte si jízdu. Pro ty kdo řídili normální motorku a přesednou na skútr budou překvapeni. Jelikož variátor pod 25 km/h a uzavřeném plynu vyhazuje kvalt. To může překvapit, když jedete z kopce atd… Ale při hraní s plynem to pak ani neudělá.
Podle našeho názoru ta motorka je přizpůsobená na cestování, ale musíme říct na jaký typ cestování. Jestli myslíte, že vezmete věci, dáte je na skútr a jedete do Španělska. Tak to se mýlíte, neříkáme, že to nejde, ale není to tak komfortní. Mýt ji na vleku za obytným autem a dojet si třeba na Korsiku, celou jí projet.
Bohužel jsme se dohodli, že na náš styl a četnost ježdění již Burgman nám nevyhovuje. Je čas se přesunout dál. V dubnu roku 2015 jsme se rozhodli poslat Burgmana o dům dál. Možná, že pár všímavých lidí si všimlo nové motorky v galeriích a popis nové motorky najdete zde.