Certifikáty

Z každé zajímavé destinace, nebo cestovatelské ikony se snažíme krom fotek ještě nějakou památku na připomínku. Pokud je možnost je nejlepší vystavený certifikát.

Santa Claus Finsko
Santa Claus v jeho polární domovině Rovaniemi (Polární kruh) Finsko 2008

Cabo da Roca – Sintra v Portugalsko

Cabo da Roca je mys, nejzápadnější pevninský výběžek Portugalska a hlavně kontinentální Evropy. Dříve než Krištof Kolumbus objevil Ameriku, byl to oficielní konec světa. Nejzápadnější místo evropy bylo známé již starověkým Římanům.     
Mys leží asi 40 km západně od Lisabonu, kousek od města Sintra v přírodním parku Serra de Sintra. Na mysu je i funkční maják a celé toto místo je velkým turistickým cílem.  
Při návštěvě tohoto místa si můžete zakoupit certifikát, že jste byli na konci světa. Dostanete kartičku, kam napíšete své jméno, nebo jméno na koho chcete certifikát vystavit, a krásným písmem Vám ručně vypíšou dokument s pravou pečetí. 
Básník Luís de Camões o Cabo da Roca říká, že je to místo „…kde končí  země a začíná moře…“.
Cabo de Roca byl jeden z našich prvních cestovatelských cílů, který jsme dokázali. Je to nádherné a můžeme jen doporučit.
Jedno období byl mys uzavřen z vojenských, mnou nepochopitelných důvodů, dnes je otevřen a vše je při starém.

Cabo da Roca

Nordkapp – Norsko

Nordkapp

Nordkapp byl jeden z našich cestovatelských cílů, který jsme pokořili v roce 2008 cestou přes pobaltí a Finskem do Norska. Na tomto mysu jsme strávili bílou noc, kde v době naší návštěvy nezapadalo slunce. Bylo velice chladné počasí ( 3oC) a bohužel nám došel plyn. Další negativní zážitek byla porucha na úplně novém autě, kdy začal zlobit motor. Vše napravil pocit zdolání nejsevernějšího mysu Evropy. Cestou domů jsme navštívili Lofoty, po E06 až do Švédska a mostem do Dánska a Německem do ČR.

 

Polární kruh Norsko – Polarsirkel

Druhé zdolání Polárního kruhu. Poprvé to bylo ve Finsku – Rovaniemi a nyní je to v Norsku.

 

Polarsirkel

Loch Ness – Skotsko

Loch Ness

Jeden menší certifikát, který jsme obdrželi při bádání po dávné příšeře ze Skotska.

Naše vlastní hvězda

Podle naší Expedice Apalucha je opravdu pojmenovaná hvězda. I vesmír se nám méně i více komerční a jména hvězd přiděluje jedna Britská knihovna. Certifikát přijde poštou s polohou hvězdy na obloze. Jméno s Certifikátem jsme dostali o našich dětiček.

Star

Byli jsme tam!

KUNDA
Nejoblíbenější místo všech Čechů.

Estonsko – Městečko Kunda

S výše uvedenou fotkou z města KUNDA v severním Estonsku jsme měli velký úspěch. V časopisu Camping, Cars & Caravans jsme vyhráli krásné druhé místo v kategorii S karavanem na cestách.

KUNDA CCC

Když se něco nepovede

Rentgen Kendy
Hlava nahoře, leží na levém boku.

Následně po jednom rybářském výjezdu a následném vyřešení problému jsem dostal tento obrázek. Na rybách, kdy jsme chytili pěkného kapra, vyhákli jsme ho a návnadu s háčkem jsme položili na zem. Přišla naše fenka německého ovčáka Kendy a slupla jahodové boilies i s háčkem. Jak odcházela od prutu, zasekla si háček asi 5 cm za jazylku. Bylo to hrozné a museli jsme najít veterinární kliniku s flexibilním endoskopem. Jediná ho měla klinika na Zahradním městě v Praze. Naštěstí to vyndal MVDr. Alexa a nemuselo se řezat. Když mě naší Kendy vraceli, ptal jsem se: “ Doktore, měl jste tu většího vola, než jsem já a chytím si svého psa?“ Doktor byl velice inteligentní a odpověděl “ A víte, že nevím.“  nechtěl hold řict, že opravdu neměl.