Elektrický ventil odpadní nádrže


Elektrický ventil

Mezi další zlepšení našeho pojízdného domečku patří Elektrické ovládání odpadní nádrže. Nejdříve jsme přemýšleli o nějaké náhradě, nebo výrobě servomotoru a ovládání, ale nevědili jsme jak do toho, tak jsme problém řešili internetovým nákupem na eshopu www.karavan.cz u pana Bartůňka. Na základě fotek našeho odpadního ventilu nám poradil jaký ventil koupit a bylo rozhodnuto.

Ovládání z kabiny nám připadá daleko konfortnější, než klasický ovládací páka pod autem. Ne že bych byl tak líný, vylést, obejít auto a zatáhmout za páku ventilu, ale kolikrát se mě již stalo, že páka byla špinavá, dokonce mastná a okamžitě jsem měl špinavé ruce. Z tohoto důvodu jsme přemýšlel o vylepšení tohoto systému.

http://www.karavan.cz/_300_395-servo-pro-vypousteni-odpadnich-nadob-elektrickym-spinacem–.htm

Baleni

Vypouštěcí ventil máme Valterru 1,5 coule a dle toho jsme koupili výše uvedený produkt. Balení obsahuje hermeticky uzavřený servomotor, ovládací přapínač a drobný materiál na připojení. Co se dá systému vytknout je přemrštěná cena a žádná kontrola, nebo identifikace, jestli je ventil otevřený, nebo zavřený. S cenou se udělat nic nedá, karavanistické věcičky jsou několikrát dažší, než běžné produkty, ale s kontrolou jsme se poprali. Krabičku s přepínačem jsme celý rozebrali a instalovali jsme diody, které svítí při otevírání a zavírání. Při dosažení úplného zavření (červená dioda), nebo otevření zelaná dioda zhasne. Nejsem elektrikář, tak jsem musel řešit problém lajcky, tak abych mu rozumněl.

Poté stačilo jen nainstalovat servomotor na ventil nádrže, protáhnout kabely k ovládacímu místu. Přepínač jsme přidělali na rampu sedačky spolujezdce, jelikož je místo přístupné jak z venku vozu, tak i z interiéru. Místo bylo výhodné z hlediska elektroinstalace.