Měření množství plynu

Každého karavanistu vždy zajímá kolik nám ještě zbývá na výjezdu plynu. Měření je trošku složitější a většinou si pleteme pojmy s dojmy, hlavně tlak plynu s množstvím, což jsou u propanu nebo propan butanu dvě odlišné veličiny. V karavanu odebíráme z láhve plynnou fázi plynu, která se v láhvi přirozeně odpařuje z kapalné fáze. Tlak plynné fáze je závislý na okolní teplotě a bodu varu směsy plynu, což nám nikdy nemůže ukazovat množství plynu (hladinu) v láhvi. 

Jediným spolehlivým měřením zůstatku je vážení, nebo stav hladiny v láhvi !!!

mincíř

Nejlevnější a jednou z nejpřesnějších variant je vážení mincířem. Zvážíme láhev, odečteme táru, která je většinou napsaná na povrchu láhve a máme váhový zůstatek kapalné fáze plynu. Od této veličiny můžeme odvodit dle spotřeby, do kdy nám plyn vystačí. Pravdou je, že tato varianta je také nejsložitější, jelikož musíme obě láhve odpojit a z auta demontovat.

Tuto variantu používáme i my, jen používáme digitální mincíř Rapala, který je vlastně rybářský na vážení úlovků.


blbost

Další možností je zjišťování hladiny kapaliny v láhvi. Prodávají se magnetické nálepky, které se nalepí na bok láhve a rozdílem teplot má ukazovat hladinu v láhvi. Orientační cena 200 Kč.

Tak na tuto variantu zapomeňte. Zkoušelo to již hodně karavanistů včetně mě a jsou to vyhozené peníze.

NEFUNGUJE TO !!


mereni05

Mezi dražší a pohodlnější měření patří elektronická měřidla.

Měřič obsahu plynu Rich GIM

S měřičem GIM můžete během několika sekund bez ohledu na umístění plynové láhve ověřování přesné množství plynu rychlé a spolehlivě. Nezáleží na tom, jestli stojí láhev rovně nebo ne. Dokonce i malé plynové zásoby lze spolehlivě měřit, například, pouze 0,5 kg. GIM je jednoduše umístěn na horní části láhve pomocí magnetu. Stisknutím tlačítka se zobrazí obsah během několika sekund plynu v kg na LCD displeji. To je zvláště výhodné při měření v určitých časových intervalech pro výpočet spotřeby plynu. Orientační cena 3.000 kč.


gasvelt

GASLEVEL

Uneversální hladinoměr GASLEVEL je ideální pomocník pro zjištění množství kapalného plynu v láhvi. Je použitelný na alu, železné a jiné láhve velikostí 2, 11 a 33 kg. Během několika vteřin po přiložení k boku láhve nám dvoubarevný indikátor ukáže hladinu. Červená plynná fáze a zelená kapalná fáze plynu. Orientační cena 25 EUR

gaslevel


Truma

TRUMA LEVEL CHECK

Pro všechny ocelové nebo hliníkové láhve s průměrem 200-350 mm. Kontrola hladiny detekuje úroveň vaší plynové lahve. Úroveň se zjistí rychle a spolehlivě pomocí LED indikátoru, který je v rozsahu kapalného plynu. Měření se provádí na bázi ultrazvuku. Rozměr 135 x 35 x 30. LED indikátor úrovně: zelená – plyn, červená – bez plynu. Pro všechny ocelové a hliníkové lahve na kapalný plyn.

orientační cena 1.600Kč

https://youtube.com/watch?v=f9CxlfParEE


Regulátor

V žádném případě nechceme tvrdit, že regulátor s tlakoměrem je na nic. V rozvodu má své opodstatnění a máme ho namontován na obou lahvích, ale množství neukazuje. Ukazuje tlak odpařeného plynu, který je závislý na okolní teplotě a následné teplotě v láhvi. Čím vyšší teplota, tím se kapalný plyn odpařuje a mírně se zvedá tlak. Ten je opravdu konstantní po celo dobu odběru a nakonec spadne na nulu a láhev je prázdná. Montáží těchto regulátorů máme vlastně trvalou tlakovou zkoušku. Po uzavření lahví zůstává v rozvodech plynu stálý tlak a pokud neklesá, máme jistotu, že plynové vedení je v naprostém pořádku.

TEST