Norská propanová láhev

V roce 2008 jsme jeli Velký Skadinávský okruh až na Nordkapp. Při této cestě, kdy teploty v srpnu se na severu přibližovaly k nule nám v Norsku došel plyn.

Ale jak to vlastně začalo. Naštěstí jsme cestou navštívili prodejnu karavanu, kde jsme obdivovali karavany KABE a zde jsme koupili redukci na norské láhve. To bylo cestou na sever a dnes to vidím jako ohromné štěstí. Bylo to spíše do rezervy, kdyby náhodou. Máme sice nějaké redukce, které jsme nakopili  na karavan.cz , ale tato je hodně specifická. Dvě gumová tesnění a konické plynové sedlo. Součástka je to velice malá, do norska se chceme určitě vrátit a místečko se na to v obytce určitě najde. Ještě, že jsme jí měli. Na norkappu jsme zjistili, že už je jedna láhev prázdná a druhá poloprázdná. V této době jsme byli již dvacátý den na cestě a spotřeba plynu byla znát.

Norská láhev

Pri pomyšlení, že zůstaneme bez teplé vody, topení a nakonec i vaření jsme na nic nečekali a koupili jsme u benzinky ESSO plyn. Záloha nás trošku zaskočila, jelikož byla ve výši 1.000 NOKů, což bylo kolem 4.000 Kč. Je celá hliníková, prázdná váží necelých 7 kilogramů a je o trošku vyšší než naše. Myslím, že v norsku se prodával čistý propan a ta nám vydržela až domů.

Nabízíme těm karavanistům, kteří pojedou do Norska a tuší, že jim nevydrží plyn, láhev a redukci k zapůjčení. Je plná, naplněná LPG, pří vyprázdnění lze vyměnit u kterékoli benzinky v Norsku již bez zálohy. Jen za cenu plynu. Vrátit plnou, nebo prázdnou dle dohody.  

20.09.2012 – Nabídka je již bezpředmětná. Zapůjčil jsem kolegovi karavanistovi láhev do Norska, jelikož předpokládal, že nevydrží s plynem. Bohužel láhev v jižním Norsku mu nevyměnili. Nevím, jak je to možné, láhev kupovaná v norsku (na severu) a byla jiná než prodávané na jihu. Tak se omluváme, ale výše psaná nabídka je již bezpředmětná.

Campingaz

Od té doby vozíme také Ventil CampingGaz, s kterým lze připojit 3kg láhev od firmy Campingaz na naše regulátory. Láhve se prodávají skoro ve všech evropských zemích a je to určitě menší investice, jak do norské láhve, která se mě teď leží doma. Ventil jsme koupili opět s e-shopu karavan.cz.

Nejlepší variantou nám pořád připadá plnící LPG láhev, kterou již máme a několikrát jsme ji již na cestách plnili.