Ekologické známky v Německu

Někdy už mám obavy, jestli se vůbec půjde pohybovat po Evropě svobodnou volbou trasy, nebo složitým plánováním trasy včetně objížděk zákazů a perzekucí. O jedné takové je tento článek.

Ekologické známky v Německu

V rámci ochrany a zlepšování životního prostředí zavádějí německá města od 1. března 2007 takzvané „ekologické zóny“, do nichž smí vjíždět pouze vozidla vybavená příslušnou ekologickou známkou. Začátek a konec zóny jsou označeny dopravní značkou a dodatečnou značkou s vyznačenými známkami.

zone
Začátek a konec ekologické zóny doplněná dodatkovou značkou.
dodznamky
Dodatková značka

Podle zobrazené známky na dodatečné značce mají povolen vjezd pouze vozidla z příslušnou barvou známky. Barva známky určuje, do které ekologické skupiny vozidlo patří. Čím nižší emise, tím vyšší skupina.
Vozidla, která patří do skupiny 1 nedostanou žádnou známku a vjezd do těchto zón jim není povolen. Jedná se o osobní vozidla bez regulovaného katalyzátoru, osobní vozidla s naftovým motorem podle normy EURO 1 a nákladní vozidla, která mají motor podle EURO 1 nebo horším.

Dodatečná značka může obsahovat:

  • Jednu známku (zelenou – skupina 4)
  • Dvě známky (zelená a žlutá – skupina 4 a 3)
  • Všechny tři známky – v tom případě mají povolen vjezd všechna vozidla opatřena kteroukoliv z těchto známek. (skupiny 2 – 4)

Vozidla bez ekologické známky nemohou do zelené zóny vjíždět, řidičům hrozí pokuta 40,-€ a trestné body do karty řidiče. To platí i pokud vozidlo nevybavené ekologickou známkou jinak splňuje emisní limity pro vydání této známky. Vše výše uvedené platí pro úplně všechna vozidla, včetně vozidel registrovaných v zahraničí jako například auta, nákladní vozidla, autobusy, pro obchodníky i turisty.
Konkrétně je známka potřeba pro vozidla kategorií M1, M2, M3, N1, N2 a N3. Pro motocykly, tříkolová vozidla, pracovní, zemědělské a lesní stroje, veterány a vozidla zdravotně postižených občanů tato známka potřeba není.
V nevýhodě jsou řidiči, kteří pro svá vozidla ekologickou známku nezískají. Týká se to vozidel na benzín uvedených do provozu před 01.01.1993, stejně jako vozidel s dieselovým motorem bez filtru emisí, uvedených do provozu před 31.12.1996. Tito řidiči musí svá vozidla zaparkovat na okraji ekologické zóny a dál cestovat veřejnou dopravu nebo taxi.

Přehled ekologických zón dle měst

DEzóne

   Klikni na obrázek nebo na:

    http://gis.uba.de/website/umweltzonen/start.htm

   aktualizovaný přehled v pdf k 1/2011 ke stažení

Jak ukazuje aktualizovaná mapa, na dodatkových značkách bude ubývat horších emisních  značek 2 a 3.  Města budou zpřísňovat a zakazovat vjezd starších vozidel.

Jak a kde si obstarat ekologickou známku?

1. Prodej ekologických známek v Německu na pobočkách TÜV SÜD Auto Service 

Známku si můžete koupit po předložení velkého technického průkazu Vašeho motorového vozidla, popř. po předložení malého technického průkazu. Vozidlo nemusí být fyzicky přítomné. Cena známky je 5 EUR.

2. Prodej ekologických známek na vybraných STK stanicích v ČR (na počkání).

3. Prodej ekologických známek on-line

Zašlete vyplněnou objednávku (objednávkový formulář) s příslušnými kontakty, identifikací vozidla a kopií velkého technického průkazu buďto v elektronické podobě (formát PDF nebo JPG) na e-mail: ekoznamky@tuv-sud.cz nebo faxem na číslo +420 234 003 562, případě osobně doručte na provozovnu TÜV SÜD Czech s.r.o., Lihovarská 12, Praha 9. Cena takto objednané ekologické známky je 330 Kč vč. Dph a vyřízení trvá cca 14 dnů po zaslání objednávky na kontaktní údaje uvedené v objednávkovém formuláři. Ekologické známky pro Německo, je možné si vyzvednout na vybraných pobočkách TÜV SÜD uvedených v objednávkovém formuláři nebo Vám budou poslány na dobírku (k ceně známky se připočítá cena za poštovní služby).

informace z webu TÜV SÜV CZECH  http://www.tuv-sud.cz/cz 

22.03.2011-Variantu 3 právě zkoušíme, máme poslané žádosti a potom napíšeme jak vše dopadlo a jak dlouho to trvalo. Obratem nám bylo odpověděno, že se žádost zpracovává.

28.03.2011- Elektronické podání funguje velice dobře. Za šest dní nám přišla dobírka a dorazily objednané známky.  Tato varianta je zdlouhavější a je dobrá při vyřizování předem. Pokud potřebuje někdo známku obratem, je dobré vyřízení na vybraných STK na počkání.