Internetové plánovače

Každý rád plánuje dovolenou či výlet. My rádi plánujeme cesty a proto je velmi vhodné sepsat článek o internetových plánovačích plus jeden, který je sice program, ale je stejně důležitý a užitečný.

Viamichelin.com

ViaMichelin

Výborný plánovač vhodný pro nadšence do plánování. Funkčnost tohoto plánovače je velmi rozsáhlá díky zobrazování dopravní situace, počasí zobrazené přímo na mapě a oblíbená turistická místa. Zobrazení POI bodů jako je síť čerpacích stanic, hotelů, restaurací a pokrytí parkovišť v Evropě.

Viamichelin nabízí možnost si rozhodnout jakým prostředkem budeme cestovat. Zvolíme si jaký režim plánování cesty mu vyhovuje. Samozřejmostí je i navigace mimo zpoplatněné silnice nebo mimo dálnice. Nakonec přidáte i více parametrů ke svojí trase a vozidlu, které jsou lepší pro podrobnější detaily cesty. Výhodou co jsme u tohoto plánovače našli je možnost navigace po známých či hlavních trasách.

Finální trasu si můžete vytisknout jak samotnou mapu, tak i celý itinerář. Při správně vyplněném zadání nám Viamichelin vyvodí i přibližnou cenu (v Kč či €). Nevýhodou je, že portál je celý v angličtině a také počet plánovacích bodů je omezen na 8 položek včetně startovní pozice. Trochu nám vadí grafická stránka mapy, která nevypadá zrovna nejlépe, ale přesto je přehledný.

Náš názor je, že Viamichelin je jeden z těch lepších plánovačů. Detailní a přesto výborný plánovač, komu nevadí angličtina, tak by mohl plánovat právě v tomto plánovači. Jeho důležitý aspekt jsou rozsáhlé možnosti plánování a detailní itinerář, který poslouží velmi vhodně jak na krátké tak dlouhé cesty.  


Google mapsGoogle Maps

Kdo by neznal mapy od Googlu neboli nejznámější plánovač na internetu. Je fakt, že dnes ho využívá skoro každý a v době navigací, kdy upadá mít potřebu itineráře jde oblíbenost Google maps nahoru. My google maps využíváme velmi často při plánování krátkých výletů kdy ani nepotřebujeme mít podporu itineráře.

Hlavní výhodou je nespočet POI bodů všeho druhu a výborný systém vyhledávání, který pomáhá při špatněm zadaném názvu či neznámé lokaci. Maximální počet zastávek a to včetně startovního místa je 10 položek.  Pro nás velkým plusem je výborná graficky znázorněná mapa, která je perfektně přehledná a jednoduchá.

Mapy od Googlu umožňují zobrazit jak obyčejnou mapu, tak i terén či satelitní mapu dodanou od Google Earth. Další výhoda je zobrazování provozu / dopravu jak v reálném čase nebo dle tradiční situace. Režim trasování je rozmanitý a to jak od režimu pěšky až po letadlo. Úprava již naplánované trasy je snadná a plusem je to, že pro úpravu nemusíte přidávat další zastávku na mapě.

Náplanovanou trasu můžeme vytiskout a to tisk jen samotné mapy či celého itineráře. Sdílet mezi ostatními přáteli či vkládat mapu přímo na vaše stránky. Propojení s ostatními chytrými mobily i tablety je vcelku výborný.


Google EarthGoogle Earth

Náš nejoblíbenější program na počítači či tabletu. Rozhodně každý cestovatel by měl mít tento program v počítači. Jakoukoli větší cestu či občasný výlet doprovází plánování právě v tomto programu.

Program dodán od společnosti Google, který Vám umožní si prohlédnout celý svět pomocí satelitních snímků a při větším přiblížení si můžete prohlížet fotografie z daného místa. Dnes je i možnost prohlížet lokace pomocí funkce Street view. Jeho nespornou výhodou je i ukládání vlastních poi bodů a jejich libovolná kategorizace. Mezi další výborné funkce nabízí prohlídky zajímavých míst pomocné tabulky i letecký simulátor.

Výstupy z programu Google Earth je několik. Poi body uložíme ve dvou souborech a to v KML a KMZ. Plusem je, že můžete ukládat celé složky i s podsložkami. Můžete si to uložit a vrátit se k tomu až bude třeba. Další věcí k ukládání je samotná fotka, která má vlastní nástroj jak uložit.

Plánování trasy lze provádět i v tomhle programu, přesto je to bohužel asi jeden z těch horších plánovačů. Jen dva body do trasy a nabídne tři možné cesty do místa určení. Nedoporučujeme plánovat celou trasu plánovačem, ale ukládat si zajímavé body míst, která chce člověk v dané destinaci navštívit.


Mapy.czMapy.cz

Tenhle plánovač jsme doposud moc nevyužívali, ale nakonec jsme se k němu dostali a je vcelku dobrý. Hodně se nám osvědčil při plánování výletů v České Republice. Krásná grafika s množstvím POI bodů, které jsou krásně kategorizované a snadno v nich se dá listovat.

Moc se nám líbí ten styl, který seznam mapám dal. Hrozně příjemné plánování, které se zalíbí určitě každému. Určitě si to vyzkoušejte, protože pro rychlé plánování výletů v okolí je tento portál nejlepší. Snadné plánování i průběhu cesty je velmi snadné a zvykne si na to každý.

Každá trasa se dá sdílet, uložit v GPX či KML souboru. U každé trasy ukáže mapy.cz výškový profil trasy a itinerář. Mapy.cz se dá najít na tablety či mobily, které nám pomůžou s objevováním krás České Republiky.


Navteq Map24Map24.cz

Bylo dobré tento portál zmínit, ale my ho nepoužíváme a ani nás k tomu nic moc neláká. Grafika mapy je pro nás vcelku nepříjemná a plánování trasy je celkem normální a přišlo nám, že velmi podobné s možností u Google Maps. Určitě by mohl tento portál mít několik výhod přesto nás neláká je objevovat, takže vyzkoušejte a posuďte sami.


TomTomTomTom

Další plánovací portál, který nás moc nenadchnul. Dokud jsme měli navigaci od fa TomTom, tak jsme s tím zkoušeli pracovat, ale přišel nám dosti podobný jako portál map24.cz, takže zde jsme našli další problémy s grafikou mapy a připadá nám, že plánování je v TomTomu o něco horší a takové nedoplněné. Určitě TomTom dělá výborný navigace, které vřele doporučujeme, ale plánovač nás nenadchnul.

Aktualizace 09.10.2016; Patrik Jeřábek