Jízda v Anglii

Pár rad při jízdě vlevo v Anglii

Jízda vlevo ???  Asi by si to za život měl zkusit každý řidič. Když se blížil termín dovolené a cesta do Anglie dále Skotska, zmocňovaly se mě obavy. Mán názor, že pokud si myslím, že něco umím, určitě udělám nějakou blbost. O řízení to platí dvojnásob. Na jízdu vlevo se připravit nedá, jelikož si to řidič nemá kde vyzkoušet a spadne do toho rovnýma nohama. Jinak to nebylo i se mnou. Poprvé jsme jeli s půjčeným obytným vozem s evropským řízením a volantem na levé straně.

   V létě 2007 ve večerních hodinách přijíždíme do Porta ve francouzském Calais. V přístavu bylo poměrně volno, trajektové kanceláře byly otevřené a na trajekt by jsme se pohodlně dostali. Tam jsem ovšem hodil brzdu. Ostatní mě přemlouvali, ale já jsem si uvědomyl, že by jsme se vylodili za tmy. Jezdit poprvé v životě vlevo a v noci, to jsem nechtěl riskovat.

   Ráno svěží a natěšení na Douverské, bílé útesy jsme se nalodili na trajekt. Ženská polovina /ta lepší/ se vytratila do free shopu s potřebou importu několika lahviček parfému a my muži jsme začali shánět mračítka na světla. Nevěděli jsme jak se to vlastně ani jmenuje, tak jsme tomu tak říkali, ale v překladu to je „Eurolites – adaptér parsků světlometu“

Mracítka

Adaptéry jsou vyrobeny z odolného plastu, opatřeny kvalitní lepící stranou, které usměrňují paprsky světlometu. V Evropě jezdíme vpravo a světlomety máme seřízeny tak, aby jsme neoslňovali protijedoucí řidiče. Světla nám svítí trojúhelníkově vpravo. Při jízdě vlevo svítí evropské auto přímo na protijedoucí automobil. Tomu by měly zabránit, nebo omezit  tyto popisované adaptéry.

První chybu jsme skoro udělali při nákupu, protože nám vůbec nedošlo, že musí být jiné pro angličany jedoucí do evropy a evropany jedoucí do anglie. Zkráceně řečeno jsou pravé a levé adaptéry. Typ poznáte podle vlajek GB a EU, nebo podle vyobrazení protijedoucích aut.

montáž

Instalace je velice jednoduchá, jsou to vlastně samolepky, které se nalepí na světlomet. Jediný problém je poloha nálepky. V balení naleznete leták, kde jsou zakresleny místa nalepení na skoro všechny typy vozů na trhu. Pokud nenajdete zrovna svůj typ vozu, je zde několik univerzálních návodů dle žárovky a typu skla světlometu.

Adaptéry nejsou drahé, dají se pořídit i přes internet na stránkách Travel Spod

Průjezd Doverem a vjezd do Anglie vyškolí každého řidiče. Při výjezdu z lodě je to ještě dobré, ale najednou Vás začnout směrovat na levou stranu vozovky a je to! Já jsen se chytil jednoho algličana v Roveru a ten mě protáhl i prvním kruhovým objezdem. Pořád mě to nešlo na rozum, že to jedu do leva, ale brzo jsem si zvykl.

Kruháč

Angličané jedoucí do evropy mají na průjezdy kruhových objezdů pěkný zlepšovák. Je to transparentní samolepka, kterou si nalepí blízko zorného pole řidiče a mají krásnou nápovědu průjezdu objezdu. Na netu jsem našel i opačné, tj. anglické kruhové objezdy.

Nebo si ty jejich nalepíme zvenku předního skla 🙂

obchod Travel Spot

V Anglii a Skotsku jsme courali po stopách Harryho Pottera. Navštívili jsme jezero Loch Lomond, zámek Alnwick, viděli jsme bradavický expres a když jsme hledali nádražíčko Glefinen station nějak jsem zazmatkoval, přejel jsem odbočku a musel jsem se mimo vozovku a otočit se. Při návratu na silnici jsem automaticky vjel napravo. Jel jsem pomalu a najednou proti mě angličan v autě. Poznal evropana, hrozně se smál a ukazoval mě abych přejel na druho stranu.

Nedokážu si ani představit, kdybych toto udělal u nás v ČR, kolik bych měl zvednutých prostředníčků na skle protijedoucího auta.