
Doklady, peníze a smluvené zdravotní pojištění, to je to nejdůležitější, co by jsme na zahraničních cestách měli mít.
—–
Cestovní pas:
Česká republika umožňuje občanům vlastnit více cestovních pasů. V zahraničí je nejlepší mít dva cestovní pasy a uložené na různých místech. V případě ztráty člověk využije druhého pasu a jede domů. Veškeré administrativní úkony udělá již v ČR. My náhradní pasy nemáme, ale pokaždé vozíme kopie stran s fotografií a kopii víza. Pro případ ztráty máme ještě několik kusů pasových fotografií. Kopie dokladů a fotky urychlí proces na velvyslanectví nebo konzulátu při vyřizování náhradního cestovního dokumentu.
Pro cestování po Evropské unii by jsme měli vystačit s občanským průkazem a pas můžeme ponechat doma.
—–
Řidičský průkaz + mezinárodní řidičský průkaz:
Řidičský průkaz nosíme neustále při sobě. Do třetích zemí vozíme i mezinárodní řidičský průkaz. Ale pozor, máme dva druhy a to:
Mezinárodní řidičský průkaz vzor Vídeň 1968
a
Mezinárodní řidičský průkaz vzor Ženeva 1949
Před cestou je lepší se informovat, který průkaz třetí země uznává. Mezinárodní řidičský průkaz je bez českého řidičského průkazu neplatný !!
—–
Zdravotní cestovní pojištění:
To by byla kapitola sama pro sebe. Tak jen základní info: Bez zdravotního připojištění nikam nejezděte. Buďte vždy dobře pojištění na vyšší částku. Kdo jezdí hodně, vyplatí se mu roční cestovní pojištění. My se pojišťujeme pořád u jedné pojišťovny, přes internetový portál, zaplatím, vytisknu smlouvu a kartičky pojištění. Čemu již vůbec nevěříme je cestovní pojištění u platebních karet, nebo jiných finančních produktů. Nemají a nemůžou mít dost vysoké krytí na léčební výlohy. Musíme si uvědomit, že platby za léčení v zahraničí dosahují astronomických výšek. Připojištění u platební karty za 600 kč na rok je holý nesmysl. Pojišťujte se u pojišťovny, která je známá ve světě.
—–
Osvědčení o registraci vozidla: tzv Malý technický průkaz
Pokud jedete vozem, malý technický průkaz je samozřejmostí. To asi nemusíme připomínat. Mockrát se nám stalo, že na hraničním přechodu nám kontrolovali držitele a majitele vozu. Je to také důležitý doklad pro deklaraci vozu např. v Turecku, nebo státech bývalého sovětského svazu. Zapíší dle osvědčení automobil do pasu řidiče a bez vozu nesmí řidič opustit stát. Podobné je to při celních deklaracích.
——
Plná moc:
Někdo jede do zahraničí firemním vozem nebo půjčeným od kamaráda. Na to je potřeba plná moc na půjčení vozu. Vždy je potřeba mít ověřené podpisy na plné moci. zdroj: www.uamk.cz

Plná moc firemní auto

Plná moc osobní vlastnictví
—–
Mezinárodní automobilová pojišťovací karta: tzv „Zelená karta“

Zelená karta je mezinárodně platný doklad o pojištění v zemích systému zelené karty. Jde o téměř všechny evropské státy, dané státy jsou uvedeny na zadní straně zelené karty. Před cestou doporučujeme zkontrolovat platnost zelené karty a krytí v dané zemi. Přes to vše se může stát, že vaše pojišťovna má krytí v navštívené zemi a stát ji neuznává. Některé státy kontrolují na hranicích zelené karty a krytí nehod. Pokud nemáte zkratku státu na své kartě, musíte si smluvit pojištění přímo na hranicích. Někdy je to nepříjemné, ale je to pořád méně problémů, než kdyby jsme na to zapomněli a udělali nějakou škodu na majetku nebo zdraví.
V každém případě doporučujeme do zahraničí vozit kopii + originál. V některých zemích dopravní policisté při dopravní nehodě vyžadují odevzdat originál zelené karty.