Foto

U zrodu Apaluchy fotografická zařízení nebyla zrovna nejlepší, začínali jsme s foťákem na kinofilm. Po prvním výjezdu jsme věděli, že to nám stačit nebude. Tak jsme se začali rozhlížet po něčem jiném. V té době jsme moc peněz neměli a ani výběr nebyl velký, ale přesto pár kousků se našlo, v roce 2003 jsme si pořídili první digitální fotoaparát Apaluchy Olympus C-50 ZOOM, který nám vydržel 7 let, poté byl ukraden.

Olympus C-50 ZOOM:

 • Tento fotoaparát získal dvě ocenění a to IF Design Award 2003 (za skvělý design) a Nejlepší digitální fotoaparát v roce 2002 (za vyspělost, novinky v technice, velikost vzhledem k možnostem fotoaparátu).
 • Kompaktní fotoaparát s 1,5˝ TFT LCD obrazovkou, 5 milióny pixelů a světelným objektivem 38-114 mm, f2.8-4.8 s 3x optickým zoomem a 4x digitálním zoomem, doplněn automatickým ostřícím TTL systémem.
 • Tělo foťáku je celé kovové, takže pády z malých výšek neuškodí. Objektiv je zasunovatelný s krytem, proto se čočka tak rychle nezašpiní a ani v brašně nepoškodí.
 • Fotoaparát nabízí režimy preference clony a času, nebo režim proměnné expozice. Ve fotoaparátu lze ještě najít předdefinované scénické režimy, jako noční scéna, sport, krajina, makro snímání, video a také panorama.
 • Fotoaparát je napájen nabíjecí Li-Ion baterií, která má dlouhou životnost i odolnost. S paměťovým slotem na xD karty.

Tento fotoaparát byl fotografickým začátkem pro Apaluchu. Velice dobrý a kvalitní foťák, který nastartoval naše fotografické ˝umění˝. Přesto po koupi tohoto fotoaparátu jsme nepřestali hledat, zajímali nás převážně digitální zrcadlovky. Když jsme byli už u Olympusu, tak jsme si řekli, že to s ním ještě zkusíme a v roce 2007 jsme si pořídili Olympus E-510, který máme dodnes.


Olympus E-510:

 • Tento fotoaparát získal několik ocenění jak v Evropě, tak i u nás. Mezi ně patří T3 vítěz testu, IT produkt roku 2007, EISA (nejlepší digitální zrcadlovka Evropy pro sezónu 2007-2008), v časopisu Foto-Video byl ohodnocen vynikající, také v časopise Pc magazine ˝Editor´s choice˝.
 • Digitální zrcadlovka s vestavěným stabilizátorem obrazu, Live MOS senzorem s 10 milióny pixelů, antiprachovým filtrem (Supersonic Wave Filter) a vestavěným výklopným bleskem a se standartem bajonetu 4/3, který je kompatibilní s veškerým příslušenstvím E-systému. Tvoří E-510 vynikající amatérskou i poloprofi zrcadlovku.
 • Fotky prohlížíte na 6,4 cm antisluneční LCD obrazovce, díky nově přidané funkci Live view (živého náhledu) na LCD obrazovce je focení o to zábavnější. Live view nabízí také 7x a 10x digitální zoom, který je vynikající pro focení makro snímku, ale i dalších scénických režimů.
 • Tělo zrcadlovky je kovové s hrubým povrchem z plastu vyztuženým skelnými vlákni, tudíž neklouže z ruky. Díky tvaru těla zrcadlovky je držení příjemné, nic netlačí a focení je jedna radost. Výhodou této zrcadlovky je poměr její kompaktnosti k výsledným fotkám.
 • Fotoaparát nabízí základní režimy preference clony a času, také režim manual a program. Předdefinované scénické režimy portrét, krajina, noční scéna, sport, macro, západ slunce a také panorama (při kterém musí být zasunuta xD karta).
 • Fotoaparát je napájen baterií Li-Ion, s paměťovým slotem na CompactFlash karty a také na xD kartu (tyto karty jsou u sebe v bočním slotu).

Olympus objektivy, bleskTuto zrcadlovku jsme koupili v setu, takže jsme k ní dostali tyto 2 objektivy s bleskem

 • Olympus Zuiko ED 14-42 mm – je to standartní objektiv s 3x širokoúhlým optickým zoomem. Náš názor je, že tento objektiv je vhodný pro začínající amatéry, dobré ohniska na focení krajin, panorama. Je to univerzální objektiv, který budete z 98% používat.
 • Olympus Zuiko ED 40-150 mm – je to standartní teleobjektiv s 3,9x telefoto zoomem. Další objektiv pro amatéry, kteří by si rádi něco přiblížili.
 • Blesk FL-36 – je blesk dobré kvality pro amatéry a poloprofi. S režimem TTl-auto, auto a manual, se z něho stává cenově přijatelný blesk.

Samozřejmě po delší době budete dychtit po lepším objektivu, s větší ohniskovou vzáleností, nebo s lepší světelností a tak jsme si pořídili pár Sigma 70-200objektivů navíc

 • Sigma 70-200 mm – je profi objektiv s 2,8x telefoto zoomem, užásně detailní foto i při velikém přiblížení. Výrobce tvrdí, že je s tímto objektivem možnost fotit macro, ale náš názor je, že při hodně malém rozmezí. Při změně ohniskové vzdálenosti uvnitř těla objektivu se hlavní hybné součásti Olympus Zuiko 14-54nezanesou a neušpiní, což má veliký vliv na životnost a výdrž daného objektivu.
 • Olympus Zuiko 14-54 mm – je také profi objektiv s 3,9x širokoúhlým standartním zoomem. Z našeho názoru je tento objektiv vhodný pro několik scénických režimů, je to objektiv pro nejuniverzálnější použití. Tento objektiv budete mít z 99% nasazen.

Po odcizení našeho kompaktního fotoaparátu jsme sháněli něco nového, také kompaktního a vybrali jsme si Olympus µ-tough 3000


Olympus µ-tough 3000

 • 12 megapixelový fotoaparát s 3,6x optickým zoomem, zabudovaným objektivem 28- 102, duální obrazovou stabilizací, 6,9 cm LCD, detekcí tváří, 1GB vnitřní pamět, TruePic III obrazovým procesorem.
 • Fotoaparát je pro hromotluky, jelikož výrobce udává že pád z výšky 1,5 m je denní kafe, teplota -10°C je ice tea, a utopit ve 3 m nelze.
 • Fotoaparát má základní scénické režimy i s režimem panorama
 • Fotoaparát je napájen baterií Li-Ion, s paměťovým slotem SDHC

Nikon D610

Všechny fotoaparáty máme zaregistrované na portálu můj olympus, kvůli záruce a možnému odcizení.

Všechny fotky upravujeme v softwaru Zoner Photo Studio.