Geocaching

Laicky řečeno chodíte po lese, nebo po městě a pomocí GPS hledáte keše.   

Keš v lese, blízko domova.Geocaching vznikl v roce 2000 v USA, kdy Bill Clinton zrušil umělou odchylku v signálu GPS, čímž se výrazně zlepšila přesnost navigačního systému. Tehdy pár lidí dostalo nápad a založilo celosvětovou hru pod názvem Stash game, která byla propojená s internetem a navigačním systémem.

Během dvou měsíců vzniklo 21 nových keší, a to pár i v několika cizích zemích. Zakladatelé se rozhodli hru přejmenovat na Geocaching (ponechali Stash game jako neoficiální název). Hra se začínala pomalu rozrůstat a přibírat nové a nové zájemce. Po jednom roce od založení se GC dostal i do České Republiky. První keš schovaná v ČR byla poblíž přírodní rezervace u Štamberku. V roce 2007 bylo zaznamenáno 421549 keší.

Geocaching získal takové renomé, že se rozšířil po celém světě. Dnes není stát, kde by se nenacházela cache a nebyl nějaký ten kačer.

Pokud chcete s geocachingem začít, musíte se zaregistrovat na portálu www.geocaching.coma vytvořit si svůj vlastní účet.

Hlavním bodem GC jsou tzv. cache [keš]. Keše jsou schránky různých velikostí, tvarů a barev. Každá keš by měla být umístěna u nějaké zajímavosti, památky, starého stromu a nebo u hezkého výhledu. Při nálezu keše se musíte zapsat do tzv. LogBooku (nebo-li návštěvní kniha), který naleznete uvnitř keše a doma také zapsat do portálu GC. Dále v keši naleznete různé tretky. nebo CWG, ale i trackovatelné předměty. Podstatou je, něco dávat do keší a možnost také brát (heslem geocachingu je Dej víc,vem míň).

Nejznámější cache jsou:

  • Tradiční cache – Je to ten nejrozšířenější druh keše, jde o jedinou krabičku umístěnou v přesně dané lokaci.
  • Multi-cache – Několik keší které jsou určeny v trase, každá keš odkáže na jinou nebo lokaci víte dopředu.
  • Mystery cache – U této keše potrápíte své mozkové závity, tyto keše se musí vypočítat, vyhledat, zjistit.
  • Event cache – Tato keš je spíše sraz kačerů a po trase všichni hledáte keše, vyměňují geocoiny, často tyto eventy bývají spojeny s úklidem lesů, parků a také měst.


CWGGeocoionTrackovatelné předměty [Geocoin/Travel bug] – 

je kovová mince, nebo psí známka s jedinečným kódem a nutností registrace na GC portálu. Tyto předměty putují po keších a objevují svět. Svůj Track si kontrolujete na portálu GC, kde zjistíte polohu, ujetou trasu a počet kilometrů.

CWG [Czech wood geocoin] –

vznikl v r. 2005, kdy pár českých kačerů si řeklo, že si nechtějí vyměňovat různé tretky, ale něco smyslného. A vymysleli cwg, je to dřevěné kolečko z větvového suku, kde z přední strany je váš nick s logem a na druhé je logo GC. Dnes jsou cwg velice známou součástí českého i slovenského geocachingu a stává se z toho sběratelské hobby.

Zde je názorná mapka jak může Trackovatelný předmět cestovat (Maroko,Velká Británie,Česká Republika)

Tux micro Geocoin

Zde můžeme vidět jak je Geocaching kreativní:

Bližší informace naleznete na portálu Geocaching.